An old meme gets a new (and fitting) explanation from the conservative mom who brought us restaurant tip calculation with a Common Core twist:

If Walmart’s shoppers are Common Core grads, then Bargain City, baby!

Related:

How to calculate your waiter’s tip using Common Core math [pic]

What is Common Core doing to America’s children? Mom shares heartrending photo

‘Messed up’: This shockingly stupid math problem is definitely worthy of Common Core [pic]

Help! We need a translator for this Common Core ‘math’ problem

Good luck solving this 3rd grade Common Core math problem

Unreal: Check out this ridiculous Common Core math problem [pics]

‘They’re making kids stupid now’: Check out this Common Core math problem

Must-see Common Core math problems of the day [pics]

You have to see these unintelligible Common Core assignments posted by angry parents

More Common Core insanity: Check out these times tables

Just try to decipher this unintelligible Common Core math question – we dare you!

 

  • Lloyd Snauwaert

    EBT don’t know 4 from 3…

  • nc ✓s & balances

    Stock up now! Price changes to 2 for $6.00 next week!

    • CatHerder ✓fire! ✓fire!

      It’s not just Walley World, I’ve seen the same stunt pulled elsewhere. It’s like the lottery, a tax on people who are bad at simple arithmetic.

      • nc ✓s & balances

        My favorite is when they charge you more per unit for the larger size of something (usually because of a sale). The unit price is nearly always clearly marked, but many people don’t bother to look.

        • Major

          At one store that I routinely shop at they commonly sell D batteries at an 8 pack for $7.98 or 12 pack for $15.98. I asked one of the clerks if they had any problem selling the 12 packs and the answer was that they usually ran out of them. I guess people just don’t care about their money anymore.

          • Belial Issimo

            You get more batteries in the 12 pack. So it’s worth more. Sheesh.

        • Phebelyn

          Or the 10 for $10 when it’s regular .98 cents each.

  • Clete Torres

    I’m holding out for the 3 for $9 deal.

    • Right Wired ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

      Not a chance, dreamer!

    • Major

      I want 5 for $15, much better deal than 4 for $12!

  • http://nailsonblackboards.blogspot.com/ Bernie Candide Gilbert

    Photoshop?

    • Ethanery

      Probably not, there are many idiots in this world…

    • Hey, That’s Pretty Good

      You should walk into Walmart and take a look. They have 12 packs of Pepsi for $3 each, meaning 4 is $12. So putting up a sign that says 4 for $12 when they are $3 alone isn’t a bargain.

  • Eric D. Mertz #NeverTrump

    To be fair, this is a really old tactic to make a price look better and move merch quickly.

  • Stephen L. Hall #NonquamTrump

    This is for all of the people who said they would never use math in real life!

  • $84598387

    OMFG! We as a LEADER nation are dead. We lost our competitive edge.
    We are losing our ranking in many ways to other countrys.
    Obama has taken America down as he promised to do 5 days before his first election.

  • spqr2008

    This also happens a lot in retail, where the was sign gets left up on accident even as the price went up. Especially with Vendor managed products like Coke.

  • therealguyfaux ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

    But it makes you wonder if they jacked up the unit price, though– maybe it WAS three bucks cash-and-carry on one, but now, it’s only three bucks each if you buy all four– buy ONE, and pay like $3.50, maybe? In any event, the way they have it posted is stupider than hell, and they deserve what ridicule they get as a result. Not to mention complaints, if the unit price isn’t clearly marked.

  • Republicanvet

    Add a few zeroes and you have government contracting. Get two for the price of two!

  • DG

    I worked for Wal-Mart for 15 years.This is typical.

    They actually count on people not being able to perform simple math.

    One of the greatest tricks in the trade: NOW NEW AND IMPROVED!

    Try reading the fine print sometime.

    • swg

      This has always bugged me. If something is NEW, it can’t have been IMPROVED because it didn’t exist before. Improving is making an existing product better and if it existed it isn’t new.

    • annoyinglittletwerp

      I work for Walmart now. There’s a lot of smoke and mirrors still involved.

  • DG

    In case you didn’t catch it before, sometimes “NEW AND IMPROVED” means new
    advertising and improved/”different” packaging.

    • therealguyfaux ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

      I once walked past some schlock-shop somewhere in a pedestrian mall in some downtown they were trying to revitalize. There was a sign in the window saying simply: “SALE! SALE! SALE! HURRY UP!”

      That’s right– it didn’t tell you how much off, or for how long the “sale” would continue. It obviously wasn’t breaking any law– so long as the shopkeeper can show that at one time (s)he or somebody else had charged more for the item (and these items in that joint were of a kind that a store in a better part of town would have charged a few bucks more for). “Hurry up” can be justified on the basis of “we anticipate selling out of these particular ‘bargains’ presently and we’re telling the buyer to buy while supplies last.”

      So– here you have a sign that says everything and nothing, merely to attract the eye and meant to tap into the buyer’s instincts rather than good sense. It’s the same in politics, too– isn’t it?

  • nickdqwk

    Oh for crap sake, I’m going back to bed. Good Morning y’all!

  • ConservativeTexan

    I ran a produce department while in college. One time I changed the price on bananas from 29 cents a pound to 3 pounds for a $1.00 – and sales went up!

    This is the same problem we have with democratic politicians getting elected. The general public simply does not pay attention. Republicans need to find a way to make it easy to see the light. Remember Reagan’s question “Are you better off now than you were five years ago?” I’ll bet even the hard-core Democrats would cringe at that question today.

  • Gage2008

    I once had a job where we sold a single item for $0.99. To prove a point the manager put it on sale for 2 for $2.19. We sold twice as many at the twofer price.

    • http://www.black-and-right.com/ Ice Cold Troll

      Maybe it was right one here, but I read a story somewhere from a guy who had worked in a record store (back when there were records!) and if a particular album wasn’t selling well, he’d mark one record in the bin one dollar less than the rest — and sure enough, people would grab it just because they thought they were getting a deal and/or cheating the store!

      • Gage2008

        sheep

  • Wart

    That’s nothing at one point in my store it cost more money to buy two items with a discount card than to by them without one.

  • Daniel the bruce

    we sell each and every one at a loss, we make it up in volume…. common core, at it’s core

  • http://www.almarquardt.com/ almarquardt

    It’s no different than putting a price of $2.99 for an item verses $3.00. When people look at prices, they only see the first number. Sure a penny is a penny, but the initial reaction is the person is getting an item for $2 instead of $3; they think they’re saving a dollar instead of one penny. It’s not a person’s stupidity per se, but merely how the brain works.

    When most of us shop, we’re usually in such a hurry, we don’t stop to do the actual math.

    • DavyCrockettIII

      Next time you pump gas, notice the price: $3.99 9/10 . Not sure why they keep pricing to the millibuck. Maybe when gas was 17 cents a gallon it made a difference, but not any more.

      • DavyCrockettIII

        And yes, I am that old. Saw gas selling for that in Memphis once.

      • http://www.almarquardt.com/ almarquardt

        I’ve wondered the same thing.

    • PNWShan

      Pricing at 2.99 instead of 3.00 is mostly psychological but also saves a bit on taxes.

  • Sturmritter

    Caveat Emptor ^^

  • Hey, That’s Pretty Good

    I noticed that at my Walmart yesterday. I laughed about it because they think we’re all stupid.

  • disqus_OBJ1nn7cwY

    Well, that price makes ME FEEL BETTER!

  • Michael Rice

    Actually, this is a common happening, has been for years, at least at the stores around where I live. I

    It’s a marketing gimmick. People see 4 for 12 and think is automatically a deal.

    It’s not uncommon to see prices say “marked down” but if you look under the new price sticker it is the same price as it was.

    A friend of mine was shopping a month or so ago, I don’t recall where and questioned a price on a few similar items that were reduces the same percentage.

    The math didn’t add up and it was obvious. It was something along the lines of the item that was higher priced was no cheaper than the lower priced on, even though they were marked down the same percentage, according to the sign.

    A two hundred dollar item was now cheaper than a 150 dollar item even though they were both supposedly being dropped twenty percent, for example.

    He spoke to a manager and was told they get the signs/prices from their head office and just put them where they are told to put them…

    On a similar note…My gets paid twice a month. Her pay dates are the 1st and 15th. SHe has to work through those days, so she usually gets paid at the end of the work on those date, unless those dates fall on a weekend. In that case, she gets paid the following Monday.

    Well, the 15th fell on a Saturday this month. The following Monday was PResident’s day and the banks were closed.

    She stopped at a gas station that cashes checks to see if they had enough money on hand to do it.

    The clerk wanted to know why she didn’t cash her check Friday. My informed the clerk she didn’t get pad until Monday.

    The clerk said “But Friday is pay day”.

    My wife explained that she gets paid on the 1st and 15th. Of course, the response was “Why didn’t you cash it on the 15th”?

    My wife tried, who is not a patient person, informed her that she has to work through that date.

    From there it went into a “Can you cash my check or not” end to the whole thing”/

    She wound up cashing ti at a different station,owned by the same people, but staffed by an adult over the age of 25.

    That guy actually didn’t have enough on hand, but had her come back a few hours later and just held on to the register money instead o dropping it in the safe…

  • http://commentspammersmustdie.blogspot.com/ Kakarot

    Look on the bright side —

    At least it isn’t 4 for $12.50.

  • Jay Stevens

    I once saw canned goods at 38 cents a can priced at 2 for 79 cents during a “sale”. I have also seen CranApple sell at $2.00 per half gallon container right beside gallon containers that sold at $4.15. The latter was in a military exchange.

    To be fair, Walmart also does unit pricing (cost per unit on the shelf labels) making price comparisons easy.

    • http://www.black-and-right.com/ Ice Cold Troll

      I’ll say this for Massachusetts, and not much else, but that is the law for all groceries — there must be price labeling right on the shelf, and it must show the unit cost: 50 cents an ounce, $2/ lb, even for stuff like TP! .02 cents per sheet!

  • constitutionminded

    Common core = best guess

  • PNWShan

    I read recently that the average person has in their head only about 4 prices for groceries items. That’s why a store will advertise a *special* price or *only* price that is actually higher than it was last week, but most people won’t notice.

  • annoyinglittletwerp

    Honestly, most of the time those little orange signs are just thrown up w/ out associates looking at them. While I try to go out of my way for my customers-because I don’t want to put my ‘signature’ on garbage’-there are a lots of associates that don’t care.

  • StateofFranklin

    This is not unique. I was just commenting the other day as I walked down the bargain aisle in the commissary (grocery store on military installation)…

    Prominently displayed above Kraft Mac ‘n Cheese,
    5 boxes package = $4.29
    12 box package = $13.47

    I told the wife, we should buy the 12 box pack so we can pay a higher price per unit and thus stimulate the economy. She told me to do it the democratic way…have the kids vote on it and then do the opposite, but purchase it on credit and take 5 years to pay it off, so I can pay double the price. Her final words…

    That should really stimulate the economy.

    • TroubleAtTheMine

      Clever. I laughed.

  • http://www.black-and-right.com/ Ice Cold Troll

    Where are their ten-sticks?!?

  • http://itsaboutliberty.com/index.php ToddF

    I’ve seen many more instances in my union run grocery store of multiple packaged goods costing more than buying individual.

  • neoface

    No wonder our kids can’t compete with other industrial countries. This is what courtesy passing from grades 1-6 will result, just because they don’t want to damage the child’s self esteem. It’s almost laughable if it weren’t so sad.

  • Armed Infidel

    So thats why the Democrats can’t understand over spending? Makes sense now!

  • Plow Comms

    Haphazardly using the word “democracy” is dangerous because it implies that the potential goodness of democratic processes requires them to be continuously expanded.